Domaćinstvo u OŠ Skrad

Već nekoliko godina, u našoj školi postoji Domaćinstvo kao izvannastavna aktivnost. Voditeljica aktivnosti je učiteljica razredne nastave Matina Jakovac. Domaćinstvo od ove školske godine djeluje i u PŠ Kupjak pod vodstvom učiteljice Nikoline Kosanović.

Domaćinstvo se bazira na temama o obitelji, kulturi stanovanja, kulturi odijevanja i ponašanja, zdravlju, zaštiti okoliša, odgovornom ponašanju i sl.

Cilj aktivnosti je upoznavanje učenika s praktičnim vještinama koje će im koristiti u svakodnevnom životu, od pripreme jednostavnih jela (voćna salata, palačinke, fritule, zdravi sendviči) do spremanja zimnice, pečenja kolača, šivanja i izrade ukrasnih predmeta, sadnje, presađivanja i uzgajanja cvijeća. Kroz aktivnost se razvija i fina motorika, spretnost, preciznost, razvijaju se radne navike, potiče se i razvija pozitivno raspoloženje, mašta i kreativnost.

Aktivnosti se najčešće realiziraju u učionici, školskom dvorištu, domaćinstvu i školskoj kuhinji. Tijekom školske godine pripremaju se aktivnosti koje se prezentiraju u školi povodom obilježavanja raznih praznika, projekata, natječaja i razrednih priredbi.

Učenici s oduševljenjem dolaze na sat te s nestrpljenjem očekuju svaki zadatak. Svatko od njih ulaže veliki doprinos pri obavljanju određenih zadataka. Zadovoljstvo i osmijeh na licima učenika govori sve!

Pripremila: Matina Jakovac

objavio: ANAMARIJA DIKLIĆ   datum: 7. 3. 2022.