Obilježavanje Dječjeg tjedna

Tijekom mjeseca listopada u školi se obilježio Dječji tjedan. Savez društva „Naša djeca“, preporučio je temu „Odgoj djece za očuvanje kulturne baštine“.

Slijedom toga pedagoginja i knjižničarka škole dogovorile su aktivnosti koje će podsjetiti učenike na vrijednost tradicije i običaja našega kraja.

Uz pomoć materijala sa 160-te obljetnice Dana  škole Skrad te Zbornika pisanih radova učenika Gorskog kotara, pedagoginja je pronašla priče koje govore o životu našega kraja, od prije nekih 100-tinjak godina. Priče su to o ljubavima i ofiranju nekad, o pripremi i odlasku djece u školu, o jednoj djevojčici Štefici, a našla se tu i jedna bajka. Tekst je prilagođen uzrastu učenika. Na satovima razrednika pedagoginja je učenicima pričala spomenute priče.

Učenici su se začudili koliko je ofiranje bilo ozbiljno, odvijalo se u prisustvu odraslih.

Mladi se tada nisu smjeli odvajati i izolirati, držati se za ruke, a kamoli poljubiti.

Zanimljivo im je bilo čuti kako nekad nije bilo sanitarnih uvjeta za obavljanje osnovne higijene, djeca nisu imala dovoljno odjeće i obuće, pješačili su do škole kilometrima, a posebno su se zgrozili kada su čuli da su učitelji takozvanu „vrajžu decu“ smjeli udarati. Još jedan važan podatak, roditelji su morali plaćati novčanu kaznu ako dijete neopravdano izostaje iz škole.

Baš svi, zaključili su kako je lakše i bolje živjeti u današnje vrijeme. Netko od njih je čak spomenuo da su današnja djeca razmažena jer sve imaju.

Nakon priča i razgovora uslijedio je ineraktivni dio sata, a to je oživljavanje i demonstracija igre lastika ili Gumi gumi te igranje Školice.

Interes se definitivno pojavio kod učenika, ali i iznenađenje radi činjenice o tome koliko današnja djeca imaju slabu koordinaciju pokreta (vjerojatno jer se vrlo malo igraju vani po parkovima i igralištima, a više sjede za računalom), osjećaja za ritam i uopće tjelesnu vještinu potrebnu za igranje lastika, koju su starije generacije igrali vrlo tečno i spretno.

Učenici 3.r. s knjižničarkom i pedagoginjom Škole posjetili su Hrvatsku čitaonicu sela Kuti, vrijedan dio kulturne baštine goranskog kraja.

Kroz priče i posjet učenicima smo približili dio kulturne baštine Skrada i goranskog kraja.

Pripremila: Ingrid Šimičić, pedagog

objavio: VJEKOSLAV PINTAR   datum: 24. 10. 2018.